Rusijos mokslų akademijos Gerontologų sąjungos prezidentas, med. m. d. V.N. Anisimovas, paklaustas, kas geriausiai gali prailginti jaunystę, atsakė: "- Žymiai efektyviau už bet kokius vaistinius preparatus jaunystę prailgina sveikas gyvenimo būdas ir gera nuotaika."

Jeigu sveikos gyvensenos nauda abejonių niekam nekelia, tai geros nuokaikos svarba toli gražu ne visiems akivaizdi.

Visi žinome, kad yra “pasitenkinimo” hormonas serotoninas. Bet ne visi žinom, jog būtent iš serotonino organizme gaminamas pagrindinis laikui pasipriešinantis “jaunystės” hormonas – melatoninas.

Serotoninas gaminamas iš amino rūgšties triptofano, kurio yra lydytame sūryje, varškėje, piene, kiaušiniuose, liesoje mėsoje, žemės riešutuose.

Kad iš serotonino būtų pagamintas melatoninas, reikalingi fermentai, kurių aktyvumas šviesoje sumažėja. Štai kodėl melatonino gamyba vyksta tik naktį, todėl naktimis žmogus turi miegoti: nuo vidurnakčio iki trečios valandos susidariusio melatonino lygis yra organizmo senėjimo rodmuo. Jeigu žmogus nuolat dirba naktimis – jis sensta greičiau.

Melatonino yra kukurūzuose, avižose, ryžiuose, pomidoruose, bananuose.

Sintezuotas melatoninas naudojamas esant nemigai, kai keičiasi laiko juosta (keliaujant) ir pan. JAV ir Rusijoje, taip pat Lietuvoje, melatoninas vartojamas kaip maisto papildas, tuo tarpu Vokietijoje jo galima įsigyti tik pagal gydytojo receptą. Ilgai vartoti melatoniną nerekomenduojama, kadangi atsiranda organizmo pripratimas, be to, sintezuoto melatonino poveikis nėra taip gerai ištirtas.

“Jaunystės” hormoną melatoniną gamina kankorėžinė liauka (arba epifizė, lot. Corpus pineale). Epifizė yra vienu svarbiausių organų – ji atsako už paros ir sezono ritmus, imunitetą, reguliuoja endokrininių liaukų funkcionalumą, gina nuo laisvųjų radikalų poveikio, o tai reiškia, nuo vėžio, AIDS ir pan. Nuo epifizės priklauso užkrūčio liaukos veikla.

Užkrūčio liauka (arba čiobrialiaukė, lot. Thymus) - tai endokrininė liauka, vaidinanti svarbų vaidmenį formuojant organizmo imunitetą. Ji stimuliuoja gamybą T limfocitų, kurie kovoja su į organizmą patekusiais svetimais kenksmingais mikroorganizmais , virusais ir kt. dalelėmis ir kontroliuoja antikūnių gamybą.

Abi šios liaukos aktyviausios būna pas vaikus ir jaunus žmones. Bėgant metams, epifizė silpsta, melatonino išskyrimas mažėja. Tuo pačiu mažėja čiobrialiaukės aktyvumas. Mažėja hormono timulino išskyrimas, o timulinas reikalingas T ląstelių gamybai. Rezultatas – sumažėja imunitetas, trinka atskirų organų ir organų sistemų veikla, vystosi lėtinės ligos.

Epifizė susijusi ne tik su čiobrialiauke, bet ir su kitomis endokrininėmis liaukomis, ypač su skydliauke (lot. Glandula thyroidea), antinksčiais (lot. Glandulae suprarenales), posmegenine liauka arba hipofize (lot. Hypophysis)

Visos šios žinios mokslininkams pakišo mintį, jog normalizuojant epifizės veiklą galima sureguliuoti viso organizmo funkcijas. Todėl patys pirmieji 90-aisiais metais V. Chavinsono mokslininkų grupės išskirti peptidiniai bioreguliaroriai buvo:

  • Epifizės peptidų preparatas Epitalaminas, sugrąžinantis žmogaus kankorėžinę liauką į teisingą melatonino išskyrimo ritmą
  • Čiobrialiaukės peptidų preparatas Timalinas, atsakingas už imuniteto reguliavimą: atstatymą arba imuninės sistemos slopinimą autoimuninių ligų atvejais

Šiuolaikinis čiobrialiaukės peptidų prepartas yra Vladoniks, epifizės – Endoluten.

Vėliau sąrašas nuolat pildėsi, ir šiuo metu yra dvi efektyvių peptidinių bioreguliatorių klasės: Citomaksai (natūralūs peptidai) ir Citogenai (natūralūs sintezuotieji). Tai unikalūs ir analogų neturintys NPCRIZ kompanijos produktai.

Toliau pagal svarbumą seka Ventfort širdies ir kraujagyslių sistemai, Cerluten nervinio audinio ir galvos smegenų ląstelėms, Svetinorm kepenų ląstelėms, Jenoluten (ženoluten) kiaušidžių ląstelėms, Libidon priešinės liaukos (arba prostatos) ląstelėms ir kiti.